Za termin sestanka / razgovora se s svetovalno delavko predhodno dogovorite po elektronski pošti ali telefonu (zaradi sestankov in drugih obveznosti na telefon nismo vedno dosegljive, na elektronsko pošto pa redno odgovarjamo). Če se na sestanek predhodno ne naročite, obstaja velika verjetnost, da vas zaradi že načrtovanih drugih obveznosti ne bomo mogle sprejeti.
Dijakom in staršem svetujejo
Maja Kirbiš, za program tehnik računalništva
Iris Vinko, za programa elektrotehnik in tehniška gimnazija
Lara Jug, za programe računalnikar, elektrikar, PTI programa
Vsak človek se znajde v situaciji, ko ne ve, kako se odločiti, ne najde prave rešitve. Morda se pojavljajo vprašanja:
Kako naj se učim, da bom bolj uspešen?
Kako naj se obvladam?
Marsičesa me je strah. Kako naj postanem bolj samozavesten?
Imam zdravstvene težave …
Izostajam od pouka, dobivam slabe ocene … Kako naprej? Odnehati ali …?
Kaj naj storim, ker se v šoli ne počutim dobro, …?
Za kateri študij naj se odločim?
Me nihče ne razume?
Urejam si status dijaka, ki se vzporedno izobražuje, kulturnika…
Sem dijak s posebnimi potrebami in me zanima…
Na izpitih nisem bil uspešen. Kako naj dokončam izobraževanje?
Takrat poišči svetovalno delavko, ki ti bo pomagala poiskati rešitve in razvijati odgovornost za svoje odločitve.
Šola prilagodi šolske obveznosti dijaku, ki se vzporedno izobražuje in dijaku s posebnimi potrebami.
Šola lahko prilagodi šolske obveznosti:
dijaku perspektivnemu športniku
dijaku vrhunskemu športniku,
dijaku, ki se pripravlja na mednarodna tekmovanja v znanju ali na druge mednarodne izobraževalne in kulturne prireditve ter izmenjave,
dijaku v primeru drugih športnih in kulturnih dejavnosti,
nadarjenemu dijaki,
dijaku, ki prihaja iz tuje države,
v drugih utemeljenih primerih.
Za pridobitev pravice do prilagoditev dijaki oddajo vlogo, ki jo najdejo pod Obrazci in ji priložijo zahtevane priloge. Ravnateljica o vlogi odloči s sklepom. Če se s sklepom odloči o pridobitvi pravice do prilagoditev, šola v sodelovanju z dijakom in starši mladoletnega dijaka pripravi osebni izobraževalni načrt v katerem so opredeljene prilagoditve.
Individualizirani programi se praviloma sestavijo v mesecu septembru za vse dijake, ki imajo veljavno odločbo otroka s posebnimi potrebami. Starši bodo domov prejeli pisno vabilo. Do sestave novega IPja se za dijake višjih letnikov upošteva naš lanski IP, dijaki lahko tudi takoj pričnete z individualno učno pomočjo.
Za dijaki, ki ste še v postopku in še nimate odločbe bomo IP sestavili, ko na šolo prejmemo veljavno odločbo otroka s posebnimi potrebami (odločba iz OŠ v SŠ ni veljavna).
Postopek za pridobitev statusa dijaka s posebnimi potrebami:
Oglasite se na OE Zavoda za šolstvo (OE Maribor je na naslovu: Trg revolucije 7 na Taboru; za druge enote je to drugje), kjer vložite zahtevek za uvedbo postopka. Med drugim morate priložiti Poročilo šole in Zapisnik opravljenega razgovora z dijakom. Dokumente vam bo pripravila svetovalna služba v roku 14 dni, ko jo boste za to ustno ali pisno zaprosili.
Zavod vas usmeri na ustrezno komisijo.
Otrok bo napoten na potrebne preglede.
Komisija izda strokovno mnenje in vam ga pošlje.
Zavod za šolstvo na osnovi strokovnega mnenja komisije pripravi odločbo, ki jo pošlje staršem in šoli. Šola prejme skupaj odločbo in strokovno mnenje
Strokovni tim na šoli v 40-tih dneh od prejema odločbe pripravi individualiziran program – IP v katerem določi prilagoditve. Na sestanek so vabljeni starši in dijak.
Po izkušnjah postopek za pridobitev odločbe traja 6 mesecev do enega leta.
Nadarjeni ali talentirani so tisti otroci in mladostniki, ki so pokazali visoke dosežke ali potenciale na intelektualnem, ustvarjalnem, specifično akademskem, vodstvenem ali umetniškem področju, in ki poleg rednega šolskega programa potrebujejo posebej prilagojene programe in aktivnosti.
Dijaki so bili kot nadarjeni prepoznani v osnovni šoli. Ob vpisu srednji šoli posredujejo dokazilo o nadarjenosti in poročilo o delu v osnovni šoli. V srednjem izobraževanju lahko potencialno nadarjenega dijaka evidentira vsak strokovni delavec šole ali se dijak evidentira sam. Za več informacij o kriterijih evidentiranja ter postopku identifikacije se obrnite na koordinatorico dela z nadarjenimi dijaki.
Glede na potrebe in interese nadarjenega dijaka, lahko v začetku šolskega leta z nadarjenim dijakom pripravimo individualiziran program (INDEP), v okviru katerega mu prilagodimo vzgojno-izobraževalno delo. S programom seznanimo starše, razrednika in učitelje, ki bodo z dijakom delali. Če potrebe, želje in interesi dijaka presegajo prilagoditve, navedene v individualiziranem programu, lahko dijak, skupaj z ustreznimi dokazili, poda vlogo za pridobitev pravice do prilagoditev opravljanja obveznosti v sklopu osebnega izobraževalnega načrta.
Dijakom ponujamo različne dejavnosti, pri katerih lahko razvijajo svoje sposobnosti, potenciale ter interese in krepijo močna področja. Vzpodbujamo jih v vključitev v krožke, raziskovalno dejavnost, sodelovanja na tekmovanjih (jezikovnih, matematičnih, športnih…), šolskih prireditvah ipd. Vključitev dijaka v dejavnost je prostovoljna.
Dijaki zaključnih letnikov ste prejeli uporabniška imena in gesla za AAI račun, s katerim se boste lahko prijavili na visokošolske in univerzitetne programe, zato si podatke za račun dobro zapomnite.
Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije – spletna stran
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
Spletna svetovalnica vam pomaga pri iskanju odgovorov na različna vprašanja s področja samopodobe, telesnega in duševnega zdravja, medsebojnih odnosov, reševanja različnih problemov. Svetujejo vam priznani zdravniki, psihologi in drugi strokovnjaki. Mimo čakalne vrste in napotnice dobite hitre in kvalitetne odgovore. Dostop do spletne svetovalnice V šolski knjižnici si lahko izposodite priročnik za fante in punce 10 KORAKOV DO BOLJŠE SAMOPODOBE, To sem jaz, verjamem vase.
Sekcija za primarno pediatrijo Združenja za pediatrijo Slovenskega zdravniškega društva je v sodelovanju s strokovnjaki iz različnih področij izdala Smernice za uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih. Smernice si v celoti lahko preberete tukaj. V smernicah so med drugim predstavili časovna priporočila za uporabo v prostem času, zdrave družinske navade uporabe zaslona, priporočila za uporabo…
V Mariboru deluje svetovalnica, ki nudi pomoč tistim, ki imajo težave na področju zasvojenosti z uporabo digitalnih tehnologij in tistim, ki se zavedajo, da na spletu preživijo veliko časa in jih je strah, da bi se iz tega razvila zasvojenost. Na voljo so vsak dan med 9.00 in 15.00 na tel. št. 031 850 500…
V torek, 12. 11. 2018, je za starše v šolski dvorani potekalo predavanje z naslovom »Uporaba alkohola med mladimi – kaj se dogaja in kakšna je naša vloga?«. Predavanje je izvedla strokovna delavka Združenja DrogArt. Predavateljica je predstavila programe v okviru DrogArta (https://www.drogart.org/), kot so npr. Izberi sam, Pleši z glavo, After taxi, Da svetovalnica in…
V četrtek, 29. 3. 2018, so se dijaki 2.ar in 2.cr v okviru preventivnih dejavnosti (uživanje prepovedanih substanc) udeležili predavanja Mitje Duha, ki o svoji zgodbi pripoveduje v knjigi Tek za življenjem. Dijakom je predstavil temačno obdobje svojega življenja prežetega s spletkami, kriminalom in drogami, ki se konča s težavnim povratkom v normalno življenje.
Računalniki, mobilniki, splet in spletna družabna omrežja praviloma bogatijo in dopolnjujejo naše delo in odnose. Prekomerna uporaba pa lahko privede do nasprotnih, negativnih učinkov na naše življenje. Povzeli smo glavne oporne točke na to temo, povzete po spletnih straneh lougout.si in safe.si, kjer lahko najdete veliko poučnega gradiva in praktičnih nasvetov na temo prekomerne rabe…
Predstavitev vključuje: organizacijo dneva, pomen rutine, primer dnevnega urnika, nekaj idej kako popestriti vsakdanjik. Načrtovanje in organizacija časa – predstavitev [su_document url=”https://www.sers.si/wp-content/uploads/2020/04/nacrtovanje-casa8.12.pptx”]
Fakulteta za šport je z NIJZ (Nacionalni inštitut za javno zdravje) pripravila in uskladila Priporočila o telesni dejavnosti v času širjenja korona virusa, ki jih najdete na SLOfit. Tudi strokovnjaki Fakultete za šport pripravljajo pobude za vadbo doma za vse ciljne skupine. Delili jih bodo (oziroma jih že) prek SLOfit nasveta, SLOfit FB strani in Youtube kanala.
VARNA RABA DIGITALNIH TEHNOLOGIJ, PREKOMERNA RABA DIGITALNIH TEHNOLOGIJ
Center Šteker
Brezplačno svetovanje tistim:
ki imajo težave na področju zasvojenosti z uporabo digitalnih tehnologij (video in računalniškimi igrami, socialnimi omrežji, igrami na srečo, spletno pornografijo, internetom na splošno…)
ki se zavedajo, da na spletu preživijo veliko časa in jih je strah, da bi se iz tega razvila zasvojenost.
Naslov: Društvo IndiJanez, Ob železnici 16, 2000 Maribor
SI – točka osveščanja o varni rabi interneta in mobilnih naprav za otroke, najstnike, starše in učitelje. Spletna stran www.safe.si. V okviru safe.si deluje tudi spletno oko (www.spletno-oko.si), kjer lahko prijavite sporne vsebine in incidente na spletu.
Varni na internetu – informacije o možnih zlorabah na internetu, kako se lahko zaščitite, prijava zaznane zlorabe na internetu. Spletna stran www.varninainternetu.si
TOM telefon: 116 111 – mladostniki lahko na brezplačni telefonski številki svetovalcem zaupajo svoje težave, jih prosijo za nasvet in dodatne informacije, anonimnost in zaupnost pogovora in klicatelja sta zagotovljena, spletna stran: https://www.e-tom.si/stopi-v-stik/
#tosemjaz – e-Svetovalnica za mlade s vprašanji, o katerih je lažje pisati kot govoriti, spletna stran: http://www.tosemjaz.net/
INFOPEKA – Mladinski informacijsko-svetovalni center; nudijo pomoč mladostnikom z učnimi težavami, težavami v komunikaciji, medsebojnih odnosih, mladostnikom z motnjami hranjenja
Naslov: Ob železnici 16, 2000 Maribor, tel. št. 041 481 246, e-naslov: , spletna stran: https://pekarnamm.org/
Projektno učenje mlajših odraslih PUM-O – program neformalnega izobraževanja, ki pomaga mladim brezposelnim, ki nimajo končane izobrazbe, da si pridobijo veščine in motivacijo za lažjo pot do zaposlitve ali dokončanje izobraževanja. Program je brezplačen, izvaja se vse leto, vpis je možen kadarkoli. Program izvaja Andragoški zavod Maribor, Maistrova ulica 5, 2000 Maribor, tel. št: 02 234 11 11, spletna stran: http://www.azm-lu.si/izbrano-za-vas/pum-o/
Varne točke – UNICEF-ove varne točke so različni javni prostori, v katerih so prisotni ljudje, ki nudijo otrokom trenutno zaščito, pomoč ali zgolj nasvet v stiski, pogovor o težavi, anonimnost je zagotovljena. Prostori so označeni z modro nalepko Varna točka, lokacije v bližini šole: Pionirska knjižnica Rotovž (Rotovški trg 9), Mladinski center Osmica (Glavni trg 24), Zveza prijateljev mladine Maribor (Razlagova 16)
Projekt »Na varnem si«, ki skrbi za blaženje psiho-socialnih posledic epidemije COVID-19 na še zlasti ranljivima populacijama mladostnikov in žrtev nasilja. Tri glavne aktivnosti za realiziranje namena projekta so ozaveščanje, psiho-socialno svetovanje in vzpostavljanje varnih točk za žrtve nasilja. Oblikovali so spletno rešitev www.na-varnem.si, na kateri:
ponujajo storitev brezplačnega, anonimnega in strokovnega svetovanja (preko elektronske pošte, klepetalnice v živo, videopogovora in telefonskega klica),
opisujejo najpogostejše duševne stiske epidemije z nasveti za samopomoč in možnimi zunanjimi viri pomoči,
predstavljajo delovanje in seznam varnih točk na področju Podravja, kamor se lahko vsaka žrtev nasilja brezplačno zateče, se obrne na tamkajšnjega zaposlenega in prejme pomoč ter potrebne informacije,
predstavljajo možnost anonimne e-prijave nasilja pristojnim organom.
Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor, Otroška in mladostniška psihiatrija
Otroška in mladostniška psihiatrija, Vošnjakova ulica 2-4, 2000 Maribor, tel. št. 02 22 86 353 (potrebna napotnica osebnega zdravnika)
Psihološka ambulanta (otroci), Vošnjakova ulica 2-4, 2000 Maribor, tel. št. 02 22 86 354 (potrebna napotnica osebnega zdravnika)
Center za socialno delo Maribor, Zagrebška cesta 72, 2000 Maribor, tel. št. 02 250 66 00
Krizni center za mlade Maribor, zagotavljajo 24 urno pomoč mladoletnikom, ki se zaradi različnih osebnih stisk umaknejo iz konfliktnega domačega okolja z možnostjo nastanitve do treh tednov; e-naslov: https://www.scsd.si/centri-za-socialno-delo/krizni-centri/
Zavod RS za šolstvo, Območna enota Maribor, Trg Revolucije 7, 2000 Maribor, tel. št.: 02 320 80 50, spletna stran: https://www.zrss.si/
Na našem spletnem mestu uporabljamo piškotke, da vam zagotovimo najboljšo uporabniško izkušnjo tako, da si zapomnimo vaše nastavitve ob ponovnem obisku. S klikom na "Sprejmi vse" se strinjate z uporabo VSEH piškotkov. Lahko pa obiščete »Nastavitve piškotkov«, da zagotovite nadzorovano privolitev.
To spletno mesto uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje med brskanjem po spletnem mestu. Piškotki, ki so nujni za delovanje spletnega mesta so shranjeni v vašem brskalniku. Uporabljamo tudi piškotke, ki nam pomagajo analizirati in razumeti, kako uporabljate to spletno mesto. Ti piškotki bodo shranjeni v vašem brskalniku samo z vašim soglasjem. Prav tako imate možnost, da onemogočite te piškotke, kar pa lahko vpliva na vašo izkušnjo brskanja.
Potrebni piškotki so nujni za pravilno delovanje spletne strani. Ti piškotki anonimno zagotavljajo osnovne funkcionalnosti in varnostne funkcije spletnega mesta.
Piškotek
Trajanje
Opis
cookielawinfo-checkbox-analytics
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional
11 months
The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
CookieLawInfoConsent
1 year
Records the default button state of the corresponding category & the status of CCPA. It works only in coordination with the primary cookie.
PH_HPXY_CHECK
session
This cookie is used to save the information about the current session.
viewed_cookie_policy
11 months
The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Analitični piškotki se uporabljajo za razumevanje, kako obiskovalci komunicirajo s spletnim mestom. Ti piškotki pomagajo zagotoviti informacije o meritvah število obiskovalcev, stopnja obiskov ene strani, vir prometa itd.
Piškotek
Trajanje
Opis
_ga
2 years
The _ga cookie, installed by Google Analytics, calculates visitor, session and campaign data and also keeps track of site usage for the site's analytics report. The cookie stores information anonymously and assigns a randomly generated number to recognize unique visitors.
_ga_BC8HLPGTV5
2 years
This cookie is installed by Google Analytics.
_gat_gtag_UA_47570617_1
1 minute
Set by Google to distinguish users.
_gid
1 day
Installed by Google Analytics, _gid cookie stores information on how visitors use a website, while also creating an analytics report of the website's performance. Some of the data that are collected include the number of visitors, their source, and the pages they visit anonymously.
CONSENT
2 years
YouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data.
Oglasni piškotki se uporabljajo za zagotavljanje ustreznih oglasov in marketinških akcij obiskovalcem. Ti piškotki spremljajo obiskovalce na spletnih mestih in zbirajo informacije za zagotavljanje prilagojenih oglasov. Gre predvsem za oglase znotraj video vsebin, ki se prikazujejo iz kanala YouTube.
Piškotek
Trajanje
Opis
VISITOR_INFO1_LIVE
5 months 27 days
A cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface.
YSC
session
YSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages.
yt-remote-connected-devices
never
YouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.
yt-remote-device-id
never
YouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video.