Z vpisom v največjo poklicno in strokovno šolo ter tehniško gimnazijo v Podravju boste izbrali varno in kvalitetno prihodnost, saj se boste odločili za eno izmed dveh zanimivih in perspektivnih področij, elektrotehniko ali računalništvo. Na vsakem od njiju se lahko izobražujete v triletnem poklicnem programu (elektrikar in računalnikar), štiriletnem strokovnem programu (elektrotehnik in tehnik računalništva) ali v programu tehniške gimnazije. Predmetnik v strokovnih in poklicnih programih smo dopolnili z zanimivimi vsebinami, kot so multimedija, podjetništvo, inteligentne inštalacije, mobilne aplikacije, obnovljivi viri energije in robotika.
Programi
Izberite med dvema perspektivnima področjema
Računalništvo
Elektrotehnika
Bivši dijaki - naše zvezde
Pred tremi leti sem zaključil program tehniške gimnazije na SERŠ-u. Trenutno končujem univerzitetni študij na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Maribor. Sem tudi vodja razvoja v podjetju IT Tim v Mariboru, kjer med drugim razvijamo rešitve za upravljanje celotne TV-infrastrukture pri telekomih in hotelih. Če vas zanima elektrotehnika ali računalništvo in bi želeli obiskovati gimnazijo, vam priporočam SERŠ, saj je to šola, na kateri lahko samoiniciativno razvijate svoj potencial že v srednješolskih letih. Med celotnim šolanjem na SERŠ-u sem sodeloval v krožku robotike in se udeležil štirih svetovnih tekmovanj, in sicer na Kitajskem, Japonskem, v Kanadi in Nemčiji. Tudi zaradi tega nadvse priporočam obiskovanje obšolskih dejavnosti, saj boste le tako lahko resnično izkoristili vse, kar vam ta šola lahko ponudi, in sodelovali s profesorji, ki vam bodo vedno stali ob strani ter vam pomagali (tudi ko boste SERŠ že zaključili).
Asistent na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru, raziskuje in izvaja laboratorijske vaje pri več predmetih.
Nasvet za osnovnošolce:
»Vsak dijak, ki se odloča za svojo poklicno prihodnost, se sprašuje, kaj študirati, da bo zanimivo, koristno in bo na koncu koncev tudi prinašalo zadostna finančna sredstva za življenje. Ob prej naštetem se je potrebno tudi vprašati, kaj nas zanima, saj bomo le tisto, kar nas zares zanima, tudi z veseljem počeli. Tudi jaz sem se s tovrstnimi mislimi vpisoval na Srednjo elektro-računalniško šolo Maribor (SERŠ), ko sem se odločil za poklic elektrotehnika. SERŠ mi je dal odlično izhodišče za nadaljnji študij na FERI-ju, kjer trenutno ob redni zaposlitvi opravljam tudi doktorski študij. SERŠ mi je že v času srednješolskega izobraževanja omogočil, da sem lahko svoj potencial razvijal skozi raziskovalne naloge, kjer smo s podporo odličnih učiteljev pripravljali najrazličnejše raziskovalne naloge, ki smo jih predstavljali na regionalnem in tudi svetovnem nivoju. Da so tehniški poklici poklici sedanjosti in prihodnosti, gotovo priča tudi prelomni zgodovinski dogodek izstrelitve prvega slovenskega satelita TRISAT v vesolje, pri čemer je sodelovalo več raziskovalcev in doktorjev znanosti, katerih srednješolsko izobraževanje je povezano s SERŠ-em.«
Moje ime je Ivan Ketiš. Po izobrazbi sem univerzitetni diplomirani inženir elektrotehnike z magisterijem iz menedžmenta v izobraževanju. S Srednjo elektro-računalniško šolo Maribor sem tesno povezan. V letih 1959–1963 sem bil njen dijak, v letih 1972–2012, torej celih 40 let, pa sem bil v njej zaposlen; najprej kot učitelj strokovno-teoretičnih predmetov, zadnjih 29 let ali sedem mandatov pa kot njen ravnatelj. Sedaj sem upokojen.
Če kdo pozna SERŠ, sem to gotovo jaz. Že v moji mladosti je bila šola izjemno kakovostna, kar se je pokazalo pri študiju na takratni Višji tehniški šoli, na katero sem se vpisal s številnimi sošolci. V znanju smo prednjačili pred kolegi s končano gimnazijo.
Da je šola tudi vsa leta po odhodu naše generacije ohranjala visoko kakovost, kažejo izjemni uspehi tako njenih diplomantov kot njihovo nadaljnje izobraževanje in poklicna pot. Če vas zanimata področji elektrotehnike ali računalništva, zaposlitev po srednji šoli ali nadaljnje izobraževanje, ste danes na pravem mestu. Šola, ena najbolje opremljenih v državi, s kakovostnim učnim kadrom zagotavlja odlične pogoje za oboje.
Doc. dr. Iztok Kramberger, univ. dipl. inž. el., visokošolski učitelj na FERI-ju, vodja Laboratorija za elektronske in informacijske sisteme ter “oče” prvega slovenskega nanosatelita TRISAT.
Tehnologija vpliva na načine, kako posamezniki v sodobni informacijski družbi komuniciramo, se učimo in razmišljamo. Tehnologija pomaga družbi pri njenem razvoju in spreminja načine interakcije med ljudmi na dnevni ravni. Dejstvo je, da ima tehnologija tako pozitivne kot negativne vplive na svet in naš vsakdan, pa vendar živimo v času, v katerem je tehnološki napredek nekaj samoumevnega, pri čemer se ljudje ne zavedajo, kdo ga ustvarja. Če je leta 1955 radijski sprejemnik Sony TR-55 vseboval le 5 tranzistorjev, jih ima danes slovenski satelit TRISAT na svojem krovu kar 5 T (5 000 000 000 000). Prehajamo v obdobje umetne inteligence, v katerem je skrivnosti tehnologije še težje razbrati, saj se skriva globoko v milijonih tranzistorjev na siliciju, ki poganjajo naprave, oblake in komunikacije, torej na tehnološkem nivoju elektrotehnike, ki se mnogim zdi povsem nedostopen. Ljudje se ne zavedajo pomena tega znanja, brez katerega ni mobilne telefonije, iger, družabnih omrežij ipd. Danes ni predmeta v našem okolju, ki ne bi vseboval vsaj kančka elektrotehnike, zaradi česar je še posebej pomembno, da se mladi zanimajo za elektrotehniko in jo spoznavajo z namenom ustvarjanja lepše in boljše prihodnosti.
Video izjave dijakov
Krožki
Dijaki se lahko vključijo v 24 krožkov z računalniškega in elektrotehniškega področja, športne krožke in krožke splošnoizobraževalnih področij.
Robotika
Naši dijaki se vsako leto uspešno udeležijo svetovnih tekmovanj v robotiki, kjer so dosegli tudi največji uspeh v zgodovini SERŠ-a – 1. mesto na svetovnem tekmovanju iz robotike. V preteklih letih so se udeležili tekmovanj v Turčiji, Mehiki, Braziliji, na Kitajskem, v Nemčiji, na Japonskem, v Kanadi, Avstraliji in na Nizozemskem.
Državna tekmovanja
Dijaki SERŠ-a dosegajo najvišja mesta na državnih tekmovanjih iz stroke (npr. 2. mesto na srečanju Mladi za napredek Maribora), matematike, angleščine in slovenščine ter na športnih tekmovanjih.
SERŠ foto utrinki
Podjetništvo
Poslovno žilico razvijajo v okviru predmeta podjetništvo, kjer izdelajo svoje podjetniške načrte, s katerimi uspešno sodelujejo na tekmovanjih in natečajih, nekateri pa odprejo svoje podjetje že med šolanjem.
Multimedija
Z multimedijo se dijaki srečajo že v 1. letniku, ko prejmejo brezplačno licenco vodilnega orodja v kreativni industriji Adobe Creative Cloud.
Glasbeniki vadijo v šolskem glasbenem studiu, za snemanje imajo na razpolago sodobno opremljen snemalni studio.
V šolski telovadnici pripravljamo različne prireditve, na katerih dijaki pod vodstvom mentorjev prevzamejo ozvočenje, projekcijo, video prenos v živo, svetlobno tehniko, izvedbo glasbenih točk in vodenje.
Mednarodno sodelovanje
V okviru projekta Erasmus+ sodelujemo z Nemčijo, Portugalsko, Italijo, Latvijo, Švedsko, Dansko in Grčijo. Dijaki so imeli priložnost opravljanja tritedenskega PUD-a na Portugalskem, v Italiji in Nemčiji. V prostem času so spoznavali utrip posameznih držav, obiskali zabaviščne parke, se kopali v njihovih morjih in jedli njihove specialitete. Dijaki tehniške gimnazije so na enotedenskih izmenjavah spoznali pomen krožnega gospodarstva in načrtovali start up podjetja.
Ekskurzije
V okviru OIV in ID se dijaki udeležijo različnih ekskurzij, dijaki tehniške gimnazije pa vsako leto s sošolci preživijo športni vikend v enem od predelov Slovenije.
Pogosta vprašanja in odgovori
1. Kje se nahaja šola?
Šola se nahaja na dveh lokacijah, in sicer v zgradbi na naslovu Smetanova 6 ter zgradbi na naslovu Gosposvetska 9.
2. Kje poteka pouk športne vzgoje?
Pouk športne vzgoje poteka v šolski telovadnici, šolskem fitnesu, športni dvorani Lukna, kopališču Pristan ter na zunanjem igrišču Ljudski vrt.
3. Kdaj poteka pouk?
Pouk poteka v dopoldanskem času.
4. Kako dolgi so odmori?
Odmori med posameznimi urami trajajo 5 minut. Glavni odmor za malico traja 50 minut.
5. Ali je dijakom na voljo topla malica?
Dijaki lahko v šolski kuhinji dnevno izbirajo med šestimi različnimi meniji: toplim mesnim ali vegetarijanskim menijem, hladnim mesnim ali vegetarijanskim menijem in stalnim toplim ali hladnim menijem.
6. Imam subvencijo za šolsko prehrano. Jo lahko koristim?
Dijaki, ki so glede na družinski dohodek upravičeni do 100 %, 70 % ali 40 % cene malice, lahko subvencijo koristijo v šolski kuhinji.
7. Se lahko vključim v kakšne krožke?
V letošnjem šolskem letu se lahko dijaki vključijo v 24 krožkov. Mentorji letno prilagajajo krožke aktualnim vsebinam in željam dijakov.
8. Lahko sodelujem na šolskih tekmovanjih?
Šola spodbuja dijake k udeležbi na tekmovanjih z različnih področij: splošno izobraževalnih (npr.: matematika, slovenščina, angleščina), športnih (npr.: nogomet, smučanje, odbojka, badminton, športno streljanje, košarka ipd.) in strokovnih tekmovanjih (npr.: robotika na svetovnem nivoju, e-Bike, tekmovanja s področja računalništva in multimedije). Vsako leto dijaki zelo uspešno sodelujejo tudi na srečanju Mladi za napredek Maribora.
9. Ali šola sodeluje v projektih?
Šola se redno prijavlja za sodelovanje v mednarodnih projektih v okviru Erasmus+. V preteklih letih so dijaki lahko opravljali PUD v Italiji, Nemčiji in na Portugalskem, dijaki gimnazije pa trenutno sodelujejo v mednarodnem projektu z Italijo, Portugalsko in Latvijo.
10. Si lahko v šoli izposodim knjige iz učbeniškega sklada ter druga knjižna gradiva?
Šola ima lastno knjižnico, kjer si lahko dijaki izposodijo knjige iz učbeniškega sklada in druga knjižna gradiva. Na voljo je tudi čitalnica s prostim dostopom do 10 računalnikov.
11. Kateri tuji jezik se na šoli izvaja?
Prvi tuji jezik v tehniški gimnaziji je angleščina, drugi tuji jezik je nemščina. V strokovnih in poklicih programih imajo dijaki en tuji jezik, praviloma je to angleščina.
12. Kako je s programsko opremo za dijake SERŠ-a?
Dijaki SERŠ-a imajo na razpolago za domačo in šolsko rabo programsko opremo Microsoft Office 365 A3 z namiznimi in spletnimi aplikacijami ter storitvami in Adobe Creative Cloud z vsemi aplikacijami. Na portalu Azure si lahko dijaki brezplačno snamejo še veliko ostale programske opreme, kot so Microsoft operacijski sistemi za osebne računalnike in strežnike, razna programerska orodja ipd.
13. Kakšne možnosti nadaljnjega šolanja imam po zaključenem 3-letnem programu?
Dijak z uspešno zaključenim 3-letnim poklicnim programom elektrikar ali računalnikar lahko šolanje nadaljuje v programih PTI (3 + 2) za pridobitev srednje strokovne izobrazbe, in sicer na SERŠ-u v programu elektrotehnik ali tehnik računalništva.
14. Ali se po uspešno zaključenem 4-letnem strokovnem programu lahko vpišem na fakulteto?
Da, po zaključenem 4-letnem strokovnem programu in opravljeni poklicni maturi se dijak lahko vpiše v višje- in visokošolske programe; z opravljenim 5. predmetom na splošni maturi pa se lahko vpiše tudi v nekatere univerzitetne programe.
15. Kam se lahko vpišem po zaključeni tehniški gimnaziji?
Dijak se po uspešno zaključeni tehniški gimnaziji in opravljeni splošni maturi lahko vpiše v katerikoli univerzitetni in visokošolski program ter višjo šolo.
16. Kaj pomeni deficitarni poklic?
Deficitarni poklic je poklic, za katerega na trgu dela primanjkuje kadra, usposobljenega za določeno delo. Eden izmed teh je poklic elektrikar, katerega izobraževalni program izvajamo na SERŠ-u. Dijaki, ki se vpišejo v 1. letnik programa elektrikar, lahko pridobijo štipendijo za deficitarne poklice, ki znaša približno 100 evrov mesečno.
17. Kako poteka pouk prakse?
Praktični pouk v šoli se odvija v učilnicah praktičnega pouka. Sem spadajo računalniške učilnice in učilnice, prilagojene za učenje določenih poglavij elektro stroke.
18. Katere statuse šola omogoča dijakom?
Izobraževanje prilagajamo dijakom športnikom, kulturnikom, tekmovalcem na mednarodnih tekmovanjih in dijakom, ki se vzporedno izobražujejo. Našim dijakom ponujamo tudi status raziskovalca in demonstratorja.
19. V osnovi šoli sem imel status nadarjenega učenca. Ali ga lahko imam tudi v srednji šoli?
Da. Učenci, ki to želijo, ob vpisu predložijo potrdilo o nadarjenosti iz osnovne šole.
20. Kako se tehniška gimnazija razlikuje od programov drugih gimnazij?
Tehniška gimnazija združuje splošna in strokovna znanja. Po zaključenem 1. letniku si dijaki izberejo sklop izbirnih predmetov v smeri računalništva ali elektrotehnike. Izbrane strokovne predmete imajo dijaki do četrtega letnika, imajo pa npr. v primerjavi z dijaki splošnih gimnazij manj ur biologije, kemije, geografije in zgodovine. Poleg teorije sta v urniku še po dve uri vaj tedensko z izbranega področja. Obiskovanje naše gimnazije pa jim omogoči tudi obiskovanje krožkov in uporabo sodobne opreme s strokovnih področij računalništva in elektrotehnike.
21. Kaj je praktično usposabljanje pri delodajalcu (PUD)?
Dijaki med izobraževanjem v srednjih poklicnih in srednjih strokovnih programih opravijo del izobraževanja pri delodajalcu v dejanskih okoliščinah ustrezne stroke.
22. Kako dolgo poteka PUD?
Za dijake programov elektrikar in računalnikar poteka PUD 24 tednov, za dijake programa elektrotehnik 8 tednov in za dijake programa tehnik računalništva 4 tedne.
23. Imate izkušnje z delom z dijaki s posebnimi potrebami?
Na šoli se šolajo številni dijaki z odločbo dijaka s posebnimi potrebami. Dijakom omogočamo prilagoditve glede na njihove odločbe, najpogosteje gre za prilagoditve pri ocenjevanju, npr.: napovedano ocenjevanje, podaljšan čas ocenjevanja, neupoštevanje napak, ki izhajajo iz primanjkljaja, prilagojeno gradivo, možnost uporabe lastnega računalnika. Dijaki poklicnih (3-letnih) programov imajo v odločbi pogosto dodeljeno tudi učno pomoč, ki si jo izberejo sami glede na potrebe pri posameznih predmetih in jo lahko med šolskim letom zamenjajo. Za srednjo šolo potrebujejo dijaki novo odločbo. Ker postopek pridobitve odločbe traja praviloma 6 mesecev ali več, svetujemo, da si jo pričnejo učenci oz. njihovi starši urejati takoj, ko so prepričani, na katero srednjo šolo se želijo vpisati.