Sodobna oprema
V šoli se dijaki izobražujejo v sodobno opremljenih učilnicah praktičnega pouka za elektroniko in energetiko. V dveh učilnicah praktičnega pouka je vsako delovno mesto opremljeno z različnimi napajalnimi viri, s sodobnim digitalnim 200MHz spominskim osciloskopom in sodobnim 25MHz funkcijskim generatorjem. Takšna zasnova dijakom omogoča usvojitev širokega nabora znanj s področja elektronike in energetike.
Na področju mikrokrmilniških vezij so dijakom namenjene najsodobnejše didaktične razvojne enote za delo z mikrokrmilniki. Podjetje Microchip je leta 2016 na tržišče poslalo razvojno enoto za delo z mikrokrmilniškimi vezji. Danes jih dijaki SERŠ-a uspešno uporabljajo pri praktičnem pouku.
Dijaki spoznajo celoten postopek načrtovanje eno- in dvoslojnih tiskanih vezij, in sicer od idejne zasnove na listu papirja, shematskega načrtovanja vezja, načrtovanja tiskanega vezja, do izdelave tiskanega vezja. Učilnice za praktični pouk so opremljene za izdelavo klasičnih tiskanih vezij in tudi tiskanih vezij v tehnologiji površinske montaže elementov – SMD/SMT (Surface Mounted Device/Technology). Pri izdelavi teh vezij so jim na voljo sodobna rezkalnika podjetja LPKF in polagalniki SMD-komponent. Dodatno je učilnica za praktični pouk opremljena z visoko zmogljivim mikroskopom za opazovanje pravilnosti namestitve SMD-komponent.
Dijaki uporabljajo za računalniško načrtovanje tiskanih vezij orodja za računalniško podprto konstruiranje, ki omogočajo avtomatizacijo načrtovanja elektronskih shem. To so orodja, ki jih poznamo pod imenom CAD (Computer Aided Design) in EDA (Electronic design automation). Na tržišču so orodja različnih podjetij. Na SERŠ-u se za računalniško podprto načrtovanje uporabljajo uporabniku prijazno in zmogljivo EDA/CAD orodje, podjetja EAGLE Autodesk.
V okviru orodja EAGLE dijaki spoznajo osnove uporabe simulatorja elektrotehniških vezij SPICE (Simulation Program with Integrated Circuit Emphasis). Med drugim spoznajo uporabo rezkalnika za sodobno izdelavo tiskanih vezij, polagalnike SMD-komponent, mikrokrmilnike, avtomatizacijske postroje, inteligentne instalacije, krmilnike, solarne celice, priklope elektromotorjev in delo z robotsko roko. Teoretične vsebine utemeljujejo tudi s sodobnimi simulacijskimi programi.
Pridobljeno znanje bo dijakom v pomoč pri nadaljnjem šolanju in strokovnem delu.